Početna strana > Hronika > Seul i Vašington povećavaju napetost u Severoistočnoj Aziji
Hronika

Seul i Vašington povećavaju napetost u Severoistočnoj Aziji

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 06. septembar 2010.

Povećava se napetost u Severo-Istočnoj Aziji. Seul i Vašington od 5. do 9. septembra u Žutom moru drugi put u toku poslednja tri meseca uhodavaju taktiku nalaženja i likvidacije  pomorskih objekata Severne Koreje. Pjongjang je nazvao te vežbe ozbiljnom vojnom provokacijom.

Peking ih smatra grubim izazovom za situaciju u tom regionu.

Južna Koreja i SAD demonstriraju  snagu Severnoj Koreji za incident oko južnokorejske korvete Čhonan. One optužuju Pjongjang za njeno potapanje, dok Pjongjang kategorično negira svoje učešće u tome i traži nezavisnu istragu uzroka te tragedije. Seul i Vašington su reagovali na to pritiskom na Severnu Koreju bez presedana. U julu radi uništavanja uslovnog protivnika u Žutom moru su oni iskoristili 20 bojnih brodova, uključujući američki atomski nosač aviona DŽordž Vašington, 200 aviona i helikoptera. Ovog puta 6 razarača sa raketnim oružjem, uz podršku brzih fregata i aviona za borbu protiv podmornica će „uništavati“ podmornicu koja tobože pripada Severnoj Koreji.

Današnje vojne vežbe Južne Koreje i SAD izazvale su iritiranost u Kini. Protekli avgust je pokazao rast vojne aktivnosti Pentagona u Azijsko-Pacifičkom regionu. SAD su imale tri vežbe uz učešće Južne Koreje, Australije, Singapura, Vijetnama. Već su najavljene japansko-američke vojno-pomorske vežbe u decembru - svojevrsnoj probi za odbranu ostrva Senkanu (kineski naziv Djaojujdao) u Istočno-Kineskom moru (na koje navodno pretenduje Kina).

Ranije je kineska vlada oštro reagovala na pokušaj državnog sekretara SAD Hilari Klinton da se umeša u davnašnji spor između Kine i njenih suseda o pripadnosti drugih ostrva u Južno-Kineskom moru. Na forumu zemalja ASEAN u Hanoju u julu je ona stavila na znanje da se nacionalni interesi SAD sastoje u ulozi posrednika u regulisanju konflikata zbog oko 200 ostrva i atola na koje pretenduju Kina, Vijetnam, Brunej, Malezija, Indonezija, Filipini i Tajvan.

Verovatno je to pokušaj SAD da smanje uticaj Kine. Pred mikrofonom je prorektor Diplomatske akademije MIP RF Evgenij Bažanov.

„Kina jača. Amerika se navikla da bude hegemon, naročito u Azijsko-Pacifičkom regionu. Pedesetih i šezdesetih godina 20. veka Amerikanci su tamo dominirali. Većina zemalja tog regiona su bile saveznici SAD. To su južna Koreja, neke zemlje ASEAN, jedne su bile saveznici, druge su težile tome, plus Australija i Novi Zeland. Danas se u tom regionu pojavio novi džin koji ugrožava hegemoniju SAD. Menja se balans snaga. Prirodno je da to iritira Vašington, zato on i pokušava da zaustavi rast Kine. Jačanje Kine se izražava ne samo u tome što raste njena ekonomija. Učvršćuju se i njene oružane snage, ona se sve energičnije ponaša u svim političkim sporovima i pitanjima u Azijsko-Pacifičkom regionu.

Danas je Kina očito zainteresovana da bi je SAD zamolile da učini Severnu Koreju popustljivijom u nuklearnoj problematici. Peking je više puta ispunio te molbe, uzimajući u obzir posebne odnose s Pjongjangom. Svakako, Peking sigurno nije oduševljen stavom Severne Koreje u rešavanju nuklearnog problema Korejskog poluostrva. Međutim, Kina je patron toj zemlji, dakle, neće dozvoliti da protiv nje primene silu u pokušaju svrgavanja severokorejskog režima. Kina danas očito ne želi da dozvoli da bi interesi Severne Koreje stradali zbog američko-južnokorejskih vojno-pomorskih vežbi.

Kako se saznalo u subotu, američko-južnokorejske vežbe će biti odgođene, ali ne zbog protesta Pjongjanga i Pekinga, već zbog tajfuna koji se približava tom regionu. Novi termin vežbe još uvek nije saopšten.

(Glas Rusije)